תנוחת הכירכרה – ומי יודע מה עושים עם דלעת?

לתרגל ביחד, הורה וילד זו חוויה מיוחדת במינה. ככה אפשר ללמוד להקשיב ולהרגיש אחד השני. וכשמצליחים זה כיף גדול. בואו ונלמד  ללמוד איך מתכוננים לתנוחת הגשר. 

רוצים לדעת מה קרה לי בפעם הראשונה שביקרתי בהודו? סיפור מרתק וקסום שקרה לי כמו שרק קורה בהודו, – שם גיליתי מה עושים עם דלעת, חוץ ממרק חורפי  וכרכרה של סינדרלה?

 Agala

 

 

 

 

מה לעשות ?

להתכופף לאחור מעמידה כדי להגיע ל'גשר', זה ממש לא קל ואפילו די מפחיד בהתחלה, ולכן כדאי תחילה להתאמן על תנוחת הכרכרה, להיעזר בהורה או אח גדול עד שמרגישים בטוחים.

-הורה:לשכב על הרצפה כשהרגלים ישרות למעלה בזווית של 90 מעלות

ילד: לעמוד בפיסוק כשהגב צמוד לרגלים של ההורה, והוא נשען עליהן מעט.

-הורה: לאט, לאט לכופף את הברכיים בלי לאבד מגע עם הילד.

ילד: להישען על רגליי ההורה, (אפשר לתת ידיים בשלב הזה), לכופף מעט את הברכיים להימתח ולהתארך כמו קשת, ולהתכופף לאחור.

כדי לצאת מהתנוחה ההורה לאט מיישר רגליים, והילד מעביר את המשקל לכפות הרגליים עד שמגיע חזרה לעמידה.

לא לעשות

  • לא לעמוד בפיסוק רחב מדי
  • הורה: לא לקער את הגב

תרומת התנוחה

מתקנת גב כפוף וכתפיים סגורות, משפרת את הנשימה.

מפחיתה עצלות וכבדות, מחזקת, מעוררת וממריצה. נותנת תחושה של פתיחות, שמחה ולב רחב.

להורה: מחזקת את שרירי בטן, המותניים ומשפרת את תפקוד איברי הבטן.

בואו ואגלה לכם סוד : דברים שאפשר לעשות עם דלעת

תמיד ידעתי שעם דלעת אפשר לעשות שני דברים, מרק כתום סמיך ומחמם לימי חורף קרים וכרכרה לנסיכות מהאגדות כמו סינדרלה, עד שהגעתי להודו.

בכלל, הודו הייתה כל כך שונה מכל מה שהכרתי: היה מאוד חם צפוף ולח, המוני אדם הלכו לאט לאט ורובם היו יחפים. אחרים נסעו במהירות על אופנים ועגלות עם שלושה גלגלים (ריקשות), צפצפו ועשו המון רעש ואבק. כמעט שלא ראיתי מכוניות או כבישים. פרות מסתובבות חופשי בכל מקום, פרות גדולות יפות ולבנות כאלה מעולם לא ראיתי והכי מוזר היה שהן היו מקושטות בפרחים וסרטים צבעוניים! כשהרמתי עיניים ראיתי גם קופים מקפצים על גגות.

הגברים היו שחומים לבשו מין פיסת בד לבן סביב המותניים והנשים היו עטופות מכף רגל ועד ראש בבדים ססגוניים, ירוק צהוב כחול ורוד כתום וענדו המון חרוזים וצמידים נוצצים על הידיים והרגליים, על המצח הייתה להן נקודה אדומה. הסתובבתי בשוק, ב'מיין באזאר', ריחות מתוקים של קטורת וריחות חריפים של תבלינים נישאו באוויר, החנויות היו פתוחות לרחוב, עגלות עמוסות בפירות וירקות טריים עמדו בצד, הודי אחד רזה ועיוור בצד הדרך וניגן בחליל כשנחש קוברה רקד לצליליו בתוך סלסלה מקש, ולי הייתה כבר סחרחורת מרוב חום ואבק, צפצופים צבעים ריחות ואנשים, אז פניתי הצידה לסמטה צרה ואפלולית לשתות מיץ מנגו קר.

שם שמעתי צלילים מאוד מיוחדים, שמעולם לא שמעתי, הרגשתי שהצלילים מכשפים אותי, מרגיעים אותי ומושכים אותי אליהם. איש אחד, שבד לבן עטף את מותניו ועל צווארו מחרוזת חרוזי עץ ישב זקוף בחצי ישיבת 'לוטוס' על שטיח קטן, כשעל ברכיו נח כלי נגינה מוזר: בטן ענקית, צוואר צר וארוך מאד והמון מיתרים.

כשסיים לנגן חייך ואמר בשקט: היי, את יודעת, זה סיטאר. ואת הסיטאר, עושים מדלעת. התקרבתי: לבטן (תיבת התהודה) היו קפלים כמו שיש לדלעת. על הצוואר הארוך סריגי מתכת, וכמו גשרים שעשויים בדרך כלל מעצם גמל. גם החרוזים המשמשים לכיוון עדין של המיתרים ויתד הנעוצה בתחתית תיבת התהודה המהווה עוגן לקשירת המיתרים עשויים מעצם. היתדות שמשמשים להחזקת המיתרים עשויות מעץ סיסם שחור, ומספרם של המיתרים מגיע ל- 20!

beeny sitarpic

עם הסיטאר מנגנים ראגות. אותן גילו לפני אלפי שנים הרישים, החכמים ההודים הקדמונים ממש כמו שגילו את הקשר של תנוחות היוגה לחיות ולטבע. ישנן מספר ראגות בסיסיות, אלו הם סולמות מלודים קבועים שמותאמים לשעה מסוימת ביום או לעונת השנה. למשל, בערבי הקיץ משמיעים דיפיקה ראגה כדי לעורר חמלה, ושרי ראגה משמיעים בסתיו בשעת הדמדומים כדי להשיג אהבה טהורה, בקיץ מנגנים בהאירווה ראגה כדי להגיע לשלווה. הראגות הן קבועות והמוזיקאי יכול לאלתר אינסוף אילתורים יצירתיים לפי הרגשתו. המוזיקאי ההודי אינו קורא תווים! נגן הסיטאר הידוע בעולם הוא ראווי שנקר ההודי וג'ורג' האריסון נגן להקת החיפושיות היה בין הראשונים ששילב את הסיטאר ביצירותיו והכיר את המוזיקה ההודית למערב.

 לפי המיתולוגיה ההודית העולם נוצר מצליל אחד 'אום', שהתפרק לכל הצלילים האפשריים ומהם נברא העולם. אבל מעל לכל, בכך מכירים ההודים, הקול האנושי הוא כלי הנגינה המושלם ביותר! ואנחנו כמובן מסכימים.

 מנגן על סיטאר – בני דג'ובס

התמונות מתוך: 'יוגה לילדים – בזוגות ועם הורים: לשחק, ליהנות להבין מבפנים'

צילום: אלדד רפאלי

איור: רועי שנער

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *