'ברכת השמש' עם ילדים – Surya Namaskar

סוריה נמסקאר, או בעברית 'ברכת השמש', היא אוסף של תנועות המבוצעות ברצף. לברכת השמש יש יתרונות רבים, אבל היתרון העיקרי הוא היכולת לאזן. אם אנחנו עייפים תרגול קצר של 5-8 רצפים יעורר אותנו ואם אנחנו בעודף אנרגיה זה יאזן אותנו. זה נכון למבוגרים ולילדים. תרגול ברכת השמש מאוד אהוב על ילדים והם יכולים לתרגל ברצף מספר רב של סבבים. הם אוהבים את הדינמיות ואת הקפיצות והזרימה שיש בה. 

kids_suryanamaskar (1)

התמונה מתוך הספר – יוגה לילדים של רג'יב צ'נצ'ני.

על פי סוואמי סאטיאנאנדה סרסוואטי בספרו    SURYA NAMASKARA     ברכת השמש עוזרת לבסס ולהדגיש יציבות רגשית. מכיון שילדים רבים בגילאי 8-14 חווים התבגרות מינית/ גופנית מוקדמת ,אישיותם הצעירה לא מסוגלת להתמודד עם התפתחות מהירה של רגשות "בוגרים והם מתמודדים עם "משבר זהות" או טראומה רגשית. תרגול ברכת השמש ( ותרגול יוגה בכלל) עוזר לתחזוק בלוטת האצטרובל שבקדמת המוח אשר אחראית על ההתפתחות המינית,מונע הסתידות מוקדמת שלה ובכך מאחר את ההתפתחות המינית. הדבר תורם לאיזון בין התפתחות פיזית ורגשית בגילאי טרום-התבגרות. תרגול סדיר של ברכת השמש עוזר לתיחזוק כל מערך הajna chakra     באיזור" העין השלישית" שאחראי על האינטואיציה, מונע תזזיתיות( עודף אנרגיה גופנית) או חולמנות ( עודף אנרגיה רגשית).

מכיון שהתפתחות בין הגילאים 6-12 צריכה להתרחש בעת ובעונה אחת בהיבטים הפיזיולוגים-האנטומים,תפקודיים,אורגנים,שריריים וכו'-החשיבתיים(של האינטלקט), והרגשיים, לילד שמתרגל יוגה ( וברכת השמש כתמצית) יש יתרון על שאר בני גילו שניזונים בעיקר מחינוך אינטלקטואלי.ברכת השמש מספקת פרישה משולבת ומבוקרת של תפקודי גוף-נפש ועוזרת בעיצוב אישיותו.

לדברי הכותב, מעדויות מורים,הורים ותלמידים לתרגול יוגה יש השפעה מיצבת על התלמידים:תרגול קצר לפני הלימודים גורם להם להיות להוטים יותר,קשובים,קולטים ומגיבים,מתקשרים.זוהי דרך לתעל אנרגיה אצל ילדים לשם השגת בריאות גופנית ונפשית.

יתרונות נוספים שמוזכרים במאמרים אחרים (Everyday Health Network) :פיתוח חוסן גופני,חיזוק תיפקוד מערכת העצבים,שיפור יכולות הריכוז,הזכרון והלמידה,שמירה על תודעה רגועה וממוקדת,שיפור מערכת חילוף החמרים ושיפור הרגלי השינה.

 SAMSUNG

מחקר שפורסם בRecent Research in Science and Technology( vol.3 2011)    מצא שתרגול ברכת השמש בקרב בני 8-14 משפר סיבולת לב-ריאה ותפקודי לב ומחזק את השרירים,מאט את קצב הדופק במנוחה(ובכך משפר כושר גופני),מוריד את לחץ הדם ומחזק את מערכת הנשימה.הוא נחשב לתרגול הטוב ביותר כאשר משולב עם נשימה ויתרונו הגדול הוא שאינו תובעני ואינו גוזל זמן רב ולכן יכול להתבצע מידי יום.

לברכת השמש 2 גרסות. כדי לצפות בגירסה השנייה והמאתגרת יותר הכנסו ללינק זה: 

ברכת שמש B

(תרגום עירית סוסן, בוגרת קורס מדריכי יוגה דהרמה לילדים).

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *