משחקי יוגה לילדים, שיעזרו לכם לבלות בבית ביחד בכיף (ובלי לשבור תוכנית חסכון )

חורף בפתח, קריר בחוץ, השמש שוקעת מוקדם ואנחנו מתכנסים עם השקיעה אל הבתים.

jumping-kidsנשמע רומנטי…אבל מה עושים עכשיו עם כל האנרגיה שזכתה עד לא מזמן בימי הקיץ, להשתחרר בגינת המשחקים, בחוף הים או בבריכה? אנרגיה זו, יודע כל הורה מצטברת, ואז תתפרץ, לרוב זה יקרה בבית שלכם, ואם יש אחים בבית, ניתן לצפות לקרבות "בית" לא נעימים. מה עושים?

אספתי בשבילכם כמה רעיונות ממש נחמדים, בסגנון של "פעם" – בלי להיכנס להרבה הוצאות ובלי הרבה התארגנויות. כל מה שצריך זה לכל היותר שטיח. משחקים אלו משלבים תנועה והקשבה דרך תרגילי יוגה. הם פשוטים ומשעשעים, מעודדים את הילדים לתנועה ושחרור אנרגיה, ומשפרים את הריכוז והקשבה, וכך, שהרווחתם 2 ציפורים במכה אחת.

כדאי: תשתתפו עם הילדים במשחק, ואל תישארו צופים מהצד, מובטחים לכם רגעים מהנים של צחוק משחרר וחזרה לימי ילדותכם, והעמקה של הקשר עם הילדים ממקום אחר של שותפות.

רגע… לפני שנתחיל, בואו נעצור רגע ונחשוב על הדברים הבאים, נתחיל בפעילות מתוך כוונה והתכוונות.

א.      מחקרים מראים שילדים שחוו התנסויות רבות וטובות בתנועה, יגדלו עם דימוי גוף חיובי ותחושה של ביטחון בעצמם וביכולותיהם. המעבר בין תנועה לשקט אינו מובן מאליו. הוא דורש מהילדים שליטה מוטורית ושליטה מחשבתית, ואת שני אלה אנחנו רוצים לשפר. שיפור זה יבוא לידי ביטוי בכל תחומי החיים, ביכולת להקשיב לאחר, לעצמי, ביחסים עם חברים ועם המשפחה, בלימודים, וישפר כל כישרון. תנו לילדיפ פידבקים חיובים על יכולת זו.

ב.      "זיכרונות ילדות טובים הם היסודות שעליהם נבנים אנשים מבוגרים בריאים בנפשם"

כך כותבת החוקרת קרן צוריאל הררי, שיצאה למחקר בין פסיכולוגים מורים וחוקרים, כדי להבין מה יוצר אצל ילדינו זיכרונות חיוביים. "כולנו רוצים שילדינו יתרפקו על זיכרונות טובים מאיתנו, ושואפים שיזכרו בבגרותם, שהיינו הורים טובים. ובכן, הילדים בעיקר זוכרים לטובה את רגעי האינטימיות עם הוריהם, וזמן שהוקדש רק להם".  

הימים האינטנסיביים והעמוסים משכיחים מאיתנו, שגם תקופת הילדות, תקופת גידול הילדים היא זמנית ולא תישאר לעד.

ג.       נתמקד בערך הפנימי של הדברים ולא בעלות, נשאף למינימום, לפשטות ולצניעות. בזמן חופשה מבי"ס, כשהילדים מבלים בבית, ננסה להאט. לעשות מעט, לעשות לאט, כדי שנוכל להבחין בפרטים הקטנים, ליהנות מהמובן מאליו אצל הילד – בשינויים הקטנים של הגדילה, שביומיום עוברים מעליהם ולא רואים אותם, כך נוכל להפוך את שעות הפעילות הביתית ליקרות מפז.

ד.      חוויה חיובית מלמדת אותנו לקבל גם את השגיאות שלנו והמגבלות שלנו ולאהוב אותן. חוויות חיוביות עשויות למחוק פחדים וחרדות ולהוות את הבסיס לקשרים חיוביים.

אז אתם מוכנים? אנחנו מתחילים: הנה מספר הצעות לפעילויות ממריצות לאחר צהריים סגרירי בבית. המשחקים מתאימים גם לקבוצה של ילדים.

ראשית, אם ברשותכם קלפי יוגה לילדים  או ספר יוגה לילדים, למדו את התרגילים, ליחצו כאן לקבלת המדריך במתנה. קלפי היוגה לילדים מאפשרים לכם מגוון נפלא של משחקים, ולהלן עוד משחקים.

מחבואים יוגה.

משחקים מחבואים כרגיל, רק שאם מוצאים ילד במחבוא, והוא הספיק לעשות   "תנוחת יוגה" הוא אינו פסול. למעשה ה"עומד", זה שמחפש, צריך לשמור על הרבה שקט כדי שלא ירגישו בו וזה שמתחבא צריך להגיב מהר ולשלוט בתנוחות יוגה.

"היוגי אמר"

מבלבלים בין 2 מצבים. לדוגמה אחד "היוגי אמר לעשות את תנוחת העץ" לבין "תנוחת העץ". כשנותנים את ההוראה "היוגי אמר" עושים את התנוחה, ובשנייה לא זזים.

סיפור ותנוחה

הקריאו סיפור שהגיבורים הם חיות, ובכל פעם שמזכירים של חיה עושים את התנוחה. כדאי להשתמש בסיפורי משלים עם חיות כמו משלי איזופוס או סיפורי הפנצ'ה טנטרה ההודים.

אתם יכולים להשתמש בסיפור על הצב והחסידות שמופיע כאן באתר. לחצו כאן

"אחרי המנהיג"

ילד אחד יוצא החוצה לחדר אחר. הנשארים בוחרים בשקט את "המנהיג". קוראים לילד בחזרה לחדר. כל הילדים מתחילים להתנועע בחדר (עם מוזיקה או בלי) וכשמקבלים סימן "עצור" כולם עוצרים ועושים את אותה תנוחה שעשה המנהיג. זה צריך להיעשות בזריזות כדי להקשות על הילד שיצא החוצה לגלות מיהו "המנהיג".

תיהנו מחופשת חנוכה שמחה ומלאה באור ושמחה וניסים.

ילד הוא עולם ומלואו

הורה הוא עולם ומלואו, וילד (מתוך שיר הודי עתיק)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *