ריכוז אצל ילדים משפר את היכולות בכל תחום

ריכוז הוא צורך עמוק של כל ילד וכל אדם. כיצד נשפר אותו?

קשיי ריכוז אצל ילדים הינה תופעה שכיחה בעולמנו התזזיתי. ריכוז אצל ילדים מפתח ומעצים את יכולתם בכל תחום בו יעסקו. יכולת ריכוז גבוהה מפתחת הקשבה, זיכרון, את היכולת לנהוג באיפוק ותורמת לתחושת רוגע.  ריכוז גבוה מעצים את יכולת ההתנתקות מרעשי הסביבה והשפעותיה ולכן מרגיע. 

תרגיל ריכוז יוגה לילדיםמהו ריכוז? כשאנחנו מצליחים להתעלם מכל המחשבות הרבות, שמפריעות לנו לחשוב מחשבה אחת אחידה, אנחנו מלמדים את המערכת הקוגניטיבית שלנו להתרכז. זו מיומנות חשובה שאפשר וצריך לפתח מוקדם ככל האפשר.

תרגיל ריכוז בנקודה, בהשראת תרגיל יוגה עתיק שנקרא טראטאק, הוא קל, מדליק ומתאים לכל ילד מגיל 5. הכי כף לתרגל ביחד, כך גם אתם תפיקו ערך.

עם ילדים נעשה זאת בדרך משחקית ויצירתית. שיפור במיומנות זו יבוא לידי ביטוי באופן טבעי בכל מה שיעשה, לימודים, רכיבה על אופניים, שחייה, קריאה ריצה….

מה עושים?

  • נבחר אובייקט לריכוז. זה יכול להיות נקודה בגדול מטבע. ראו את למטה – הכנתי עבורכם דוגמה. שלהבת קטנה של נר, שעון חול, מילה כתובה על דף, עננים בשמיים, עלים זזים ברוח, פרח, גלי ים או כרוח הדמיון הטובה. אתם יכולים להכין בעצמכם נקודה או להדפיס את מה שהכנתי עבורכם. לחצו כאן:  נקודה לריכוז
  • שבו נוח. אפשר גם לשכב…
  • שימו את הנקודה במרחק 10-20 ס"מ, עצמו את העיניים וקחו כמה נשימות עמוקות.
  • הגדירו טיימר לפרקי זמן של חצי דקה. מומלץ להגדיל את פרק הזמן בהדרגה עד ל 2 דקות.
  • עם הצלצול פתחו עיניים והביטו בנקודה ברוגע כשאם מנסים למצמץ כמה שפחות. לא לאמץ את העיניים לכדי כאב. לא להפסיק לנשום.
  • לאחר חצי דקה לעצום את העיניים, לשפשף את כפות הידיים לייצר חום, ולהניח את כפות הידיים בעדינות על העיניים ולתת לעיניים לנוח, במשך חצי דקה. לפתוח את העיניים ולחזור על הפעולה.
  • חזרו על כך 3 -5 פעמים. לפחות פעם ביום, במשך תקופה ארוכה ככל האפשר.

חשוב! בסיום התרגיל שוחחו עם ילדכם על החוויה, אפשרו לו להבין ולהכיר את העובדה שיש מחשבות מתרוצצות בראש וזה טבעי. רוב הילדים יהיו מתוסכלים מכך שלא הצליחו להתרכז בהתחלה ולכן חשוב להסביר לילדים שעצם זה שהם מצליחים לשם לב מתי המחשבות שלהם משוטטות במקום אחר ולהחזיר אותן להתמקדות, זה מעולה.

נקודה לריכוז להדפסההצעה: אפשר לצבוע את המעגל (מנדלה) כך תזכו בעוד דקות ארוכות של שקט ויצירת אומנות נפלאה.

אם לא מצליחים להתרכז כדאי לעשות תרגילי יוגה לפני, לשחרור אנרגיה.

בהצלחה.

 

תגובה אחת על הפוסט “ריכוז אצל ילדים משפר את היכולות בכל תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *